Informacja prasowa
Katowice, 23.09.2024

Statystyki XXVIII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Katowicach

Statystyki Kongresu PTK 2024
Statystyki Kongresu PTK 2024 ENG

-------------------------------------------------------

Materiał prasowy
Katowice, 19.09.2024

Debata systemowa – o wyzwaniach, priorytetach i potrzebach kardiologii z perspektywy najważniejszych instytucji kształtujących system ochrony zdrowiasesja systemowa

Podczas pierwszego dnia XXVIII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, odbyła się sesja systemowa poświęcona najważniejszym zagadnieniom związanym z kardiologią w Polsce. W debacie poruszono zarówno osiągnięcia ostatnich dekad, jak i wyzwania, z jakimi mierzy się dzisiejszy system opieki kardiologicznej.

Ze strony Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego udział wzięli – poza prezesem – prof. Jacek Legutko, prof. Katarzyna Mizia – Stec, prof. Agnieszka Tycińska, prof. Przemysław Mitkowski, prof. Marek Gierlotka.

W pierwszej części debaty, prof. Robert Gil – prezes PTK, przedstawił historię rozwoju kardiologii w Polsce, podkreślając kluczowe osiągnięcia naukowe i medyczne. Omówiono również wyzwania, przed którymi stoi współczesna kardiologia, zwłaszcza w kontekście szybko rozwijających się chorób sercowo-naczyniowych. Prezes PTK przypomniał uczestnikom „Dekalog polskiej kardiologii na lata 2023 – 2025”, który stał się podstawą dalszej dyskusji.

Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali przedstawiciele najważniejszych instytucji kształtujących system ochrony zdrowia w Polsce. Konrad Korbiński – dyrektor Departamentu Opieki Koordynowanej w Ministerstwie Zdrowia omówił priorytety resortu, w tym kluczowe dla poprawy sytuacji pacjentów kardiologicznych programy – Krajową Sieć Kardiologiczną oraz Narodowy Program Chorób Układu Krążenia.  Wyjaśnił także w jaki sposób programy te mają odpowiedzieć na rosnącą liczbę przypadków chorób serca oraz jakie działania są podejmowane w celu konsultacji z pacjentami i ekspertami. Dyrektor nadmienił również, że programy realizowane są w ścisłej współpracy ze środowiskiem specjalistów. Dyrektor wskazał również na bariery z punktu widzenia resortu, zaznaczając, że z całą pewnością warto przyspieszyć procesy wdrażania innowacyjnych rozwiązań.

Anna Kowalczuk – wiceprezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opisała proces oceny technologii medycznych w kardiologii. Przedstawiła kluczowe kryteria, jakimi kieruje się Agencja przy decyzjach o refundacji nowych terapii. Prezes zwróciła uwagę na współpracę ze środowiskiem klinicystów, które stanowią podstawę działań Agencji, w tym na dobrą kooperację z kardiologia, na którą liczy w przyszłości.

W debacie udział wziął również Ireneusz Staroń – wiceprezes Agencji Badań Medycznych. Mówił o badaniach prowadzonych na rzecz pacjentów kardiologicznych, wskazując na potrzebę zwiększenia współpracy między instytucjami, aby nowe terapie mogły być szybciej wprowadzane do praktyki klinicznej. Wiceprezes ABM powiedział również, że badania nad kardiologią stanowią dużą część projektów Agencji. Aktualnie jest ich 43, co stanowi ok. 13% w całej działalności Agencji i znajduje się na drugim miejscu w funkcjonowaniu podmiotu. Agencja ma również na celu rozszerzenie współpracy międzynarodowej i skalowanie na świat oraz prowadzenie polskich badań w europejskich ośrodkach.

Nie zabrakło przedstawicieli parlamentu. Beata Małecka-Libera – przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia podkreśliła, że kardiologia zajmuje wysokie miejsce na liście priorytetów komisji. Dyskusje na temat potrzeb pacjentów kardiologicznych przekładają się na konkretne działania legislacyjne i regulacyjne. Jak wskazała Senator, kardiologia zajmuje dużo miejsca w ramach prac senackiej Komisji Zdrowia, choć wciąż słabym punktem jest profilaktyka i prewencja chorób układu krążenia. Przewodnicząca Komisji Zdrowia zdradziła również, że rok 2025 będzie rokiem profilaktyki i edukacji zdrowotnej.

Agnieszka Gorgoń-Komor – przewodnicząca Zespołu ds. Kardiologii przedstawiła z kolei główne wyzwania procesu legislacyjnego z punktu widzenia lekarza praktyka oraz wymieniła najważniejsze tematy, którymi do tej pory zajmował się Zespół. Wskazała również na konieczność zwiększenia zaangażowania na rzecz promocji profilaktyki i zdrowego stylu życia.  Podkreśliła też potrzebę zwiększenia dostępu do nowoczesnych terapii oraz zwiększenia finansowania na najważniejsze terapie, które przynoszą widoczne efekty. Senator wymieniła też kluczową potrzebę w kardiologii jaką jest konieczność poprawy dostępności do specjalistów.

W spotkaniu udział wziął też przedstawiciel biura Rzecznika Praw Pacjenta - Jakub Adamski, który opisał problemy, z jakimi zgłaszają się pacjenci kardiologiczni. Wskazał, że wciąż wiele zgłoszeń dotyczy tych samych kwestii, takich jak dostępność do specjalistów czy nierówność w dostępie do świadczeń. Jak wskazał przedstawiciel instytucji działającej na rzecz pacjentów, w kardiologii widać znaczący rozwój, ale i duże wyzwania. Największym jest dostępność do takiego samego poziomu opieki w całym kraju.

W ślad za wypowiedzią dotyczącą pacjentów, głos zabrała przedstawicielka tej grupy - Agnieszka Wołczenko, prezes Stowarzyszenia EcoSerce, która mówiła o ich codziennych problemach i oczekiwaniach wobec systemu ochrony zdrowia. Zwróciła uwagę na braki w systemie, zwłaszcza jeśli chodzi o dostęp do nowoczesnych terapii, natomiast wskazała na znaczącą poprawę sposobu komunikacji między pacjentami a instytucjami zdrowotnymi oraz płynny przepływ doświadczeń między pacjentami a środowiskiem klinicystów.

O przedstawienie swojej opinii na bieżącą sytuację w kardiologii, poproszony został również prof. Waldemar Banasiakkonsultant krajowy w dziedzinie kardiologii. Ekspert przedstawił swoje rekomendacje dotyczące dalszych działań w obszarze kardiologii, z ogromnym naciskiem na konieczność edukacji zdrowotnej od najmłodszych lat.

Wnioski

Debata systemowa pokazała, że mimo dużych osiągnięć w dziedzinie kardiologii, wciąż pozostaje wiele wyzwań, zarówno na poziomie systemowym, jak i w codziennym leczeniu pacjentów. Kluczowa jest lepsza współpraca między instytucjami oraz ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań, aby sprostać rosnącym potrzebom pacjentów kardiologicznych. O podsumowanie zostali poproszeni przedstawiciele PTK.

Prof. Katarzyna Mizia – Stec – w odpowiedzi na pytanie jak zarządzać ochroną zdrowia, aby kardiologia miała właściwie miejsce na liście priorytetów wskazała, że jej zdaniem priorytetem jest sprawne wdrożenie Krajowej Sieci Kardiologicznej, która znacząco poprawi jakość opieki kardiologicznej w Polsce.

Prof. Agnieszka Tycińska natomiast zwróciła uwagę na konieczność zwiększenia zasięgu Krajowej Sieci Kardiologicznej, której pilotaż objął 7 województw i nie dotyczył małych ośrodków. Jednym z wniosków płynących ze spotkania była konieczność kontynuacji współpracy między środowiskiem ekspertów a najważniejszymi instytucjami w państwie, na co zwrócił uwagę prof. Przemysław Mitkowski. Tezę poparł prof. Jacek Legutko, który podkreślił znaczenie aktywnej współpracy wielosektorowej, która jest kluczowa w procesie wdrażania dobrych zmian na chorych. Prof. Marek Gierlotka natomiast podsumował debatę wnioskiem, że istnieje konieczność poprawy finansowania świadczeń w kardiologii.

Kontakt dla mediów
Anna Miastkowska
rzecznik@ptkardio.pl
M: 796 128 551

Informacja prasowa: pobierz

sesja systemowa

-------------------------------------------------------

Materiał prasowy
Katowice, 18.09.2024

Narodowy Program Chorób Układu Krążenia – dokąd zmierzamy?

Założenia Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia niezmiennie budzą ciekawość środowiska i wciąż rodzą wiele pytań. Dlatego dzień przed rozpoczęciem XXVIII Międzynarodowego Kongresu PTK odbyła się sesja na temat NPChUK, z dużym naciskiem na zrealizowane dotąd zadania.

Sesję rozpoczął i prowadził prof. Adam Witkowski – pełnomocnik Ministerstwa Zdrowia ds. NPChUK, przedstawiając na początek założenia i cele programu. Spotkanie współprowadzili prof. Janina Stępińska, prof. Robert Gil oraz prof. Przemysław Mitkowski.

Narodowy Program Chorób Układu Krążenia to wieloletni projekt na lata 2022-2032, który wprowadza kompleksowe reformy w polskiej kardiologii oraz dziedzinach związanych z chorobami układu krążenia (ChUK).

Główne cele NPChUK obejmują:

  • zmniejszenie zachorowalności i umieralności z powodu ChUK, w tym ograniczenie nadumieralności wśród mężczyzn w wieku produkcyjnym (25-64 lata) oraz zbliżenie polskich wskaźników zdrowotnych (długość życia, liczba zgonów, chorobowość) do średniej w Unii Europejskiej;
  • redukcję regionalnych różnic w dostępie do świadczeń zdrowotnych mających wpływ na zachorowalność i umieralność z powodu ChUK;
  • obniżenie poziomu tradycyjnych czynników ryzyka ChUK w populacji, takich jak nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, zaburzenia lipidowe, otyłość i cukrzyca;
  • usprawnienie organizacji badań naukowych w dziedzinie kardiologii oraz zwiększenie potencjału innowacyjnych projektów badawczych mających na celu m.in. identyfikację grup najbardziej narażonych na ChUK oraz głównych przyczyn ich rozwoju, a także opracowanie nowych rozwiązań diagnostyczno-terapeutycznych.

Program stanowi odpowiedź na aktualny i przewidywany wzrost zachorowań na choroby układu krążenia, skutkujący wysoką umieralnością. Przygotowany we współpracy z ekspertami Narodowego Instytutu Kardiologii ma na celu reformę polskiej kardiologii, kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej, angiologii, neurologii oraz innych dziedzin związanych z ChUK. Działania programu koncentrują się na pięciu kluczowych obszarach, które mają przynieść efekt synergii oraz poprawę wskaźników epidemiologicznych dotyczących ChUK w Polsce.

Inwestycja w kadry

O konieczności ponoszenia nakładów (w szerokim tego słowa znaczeniu) w zasoby ludzkie, w tym o roli koordynatorów opieki kardiologicznej mówiła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, która zwróciła uwagę na zwiększenie możliwości leczenia kardiologicznego dzięki koordynatorom. Koordynator w kardiologii nie jest – jak zwróciła uwagę Gałązka-Sobotka – „wyważaniem otwartych drzwi”, ponieważ taka rola już funkcjonuje w systemie ochrony zdrowia (m.in. w POZ). Koordynator ma nie tylko wspierać pacjenta, ale ma być również osobą pomocną dla kadry medycznej i kluczowym punktem sprawnej wymiany informacji na temat postępów leczenia. Ostatecznie praca koordynatora ma polegać na monitorowaniu postępów w leczeniu, wymianie informacji, prowadzeniu pacjenta za rękę po zawiłych ścieżkach systemu oraz wyjaśniać wszelkie wątpliwości zarówno pacjentowi, jak i kadrze medycznej. Jak wymieniła Gałązka-Sobotka, najważniejszą kompetencją koordynatora powinny być wysoce rozwinięte umiejętności komunikacyjne, a niekoniecznie podstawy czy wiedza z zakresu medycyny. Koordynator ma być strażnikiem ładu organizacyjnego.

Dalsze kroki związane z realizacją tego celu będą oparte na zebraniu krajowych i międzynarodowych doświadczeń w celu doprecyzowania roli koordynatora, dalej opracowany zostanie program kształcenia i treść materiałów dydaktycznych, a następnie będą prowadzone szkolenia dla koordynatorów.

Inwestycja w edukację, profilaktykę i styl życia

Kolejnym kluczowym elementem realizacji NPChUK zajęli się dr hab. Piotr Dobrowolski oraz prof. Aleksander Prejbisz.

Eksperci przedstawili „10 dla serca” – 10 kluczowych czynników ryzyka, które powinny być wzięte pod uwagę, aby zmniejszyć ryzyko sercowo-naczyniowe.

W ramach tego kroku utworzono kalkulator stanu zdrowia, który będzie podłączony pod Internetowe Konto Pacjenta. W ramach kalkulatora każdy będzie mógł sprawdzić stan zdrowia i ryzyko zachorowania na schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Jak wskazali prowadzący tę część spotkania, w trakcie przygotowania jest też karta ryzyka ChUK, będąca narzędziem dla specjalistów kardiologii.

Kolejnym elementem w ramach inwestycji w edukację jest podnoszenie świadomości młodocianych dorosłych na temat ChUK. Przeprowadzono w tym celu ankietę na grupie 10 tysięcy osób w celu sprawdzenia poziomu wiedzy. Z badania wynika, że młodzi dorośli mają bardzo niską świadomość w zakresie czynników ryzyka, w tym na przykład śpią poniżej zalecanego minimum czasu. Oceniono również aktywność fizyczną. Zaniepokojenie wzbudził brak aktywności w miesiącach jesienno-zimowych. Badania wykonano w ramach NPChUK, a jego wyniki będą podstawą akcji prewencyjnych i dalszych kroków podejmowanych w ramach inwestycji w edukację, profilaktykę i styl życia.

Inwestycja w pacjenta

Ten element omówiła prof. Jadwiga Nessler. Jak wskazała, Polska nadal wiedzie prym w Europie, jeśli chodzi o liczbę hospitalizacji z powodu niewydolności serca, nie tylko w zakresie ponoszenia środków finansowych na nadmierne hospitalizacje, ale również w kontekście zasobów ludzkich i konieczności ich angażowania.

Prof. Nessler w ramach tej części spotkania skupiła się przede wszystkim na ewolucji programu KONS (Kompleksowa Opieka nad pacjentem z Niewydolnością Serca), który w 2024 roku uległ znaczącej modyfikacji.

Najważniejszym elementem jest wprowadzenie opieki koordynowanej w ramach POZ, która obecnie uwzględnia już 32% lekarzy tych placówek. Jak wskazała ekspertka, opieka nad pacjentem z niewydolnością serca ma być częścią Krajowej Sieci Kardiologicznej, w ramach której powinna być ujęta prewencja, wsparcie struktur, w tym również infrastruktury informatycznej oraz takie elementy jak planowanie leczenia, ciągłość opieki czy monitorowanie efektów. Celem KONS jest poprawa jakości i długości życia chorych, w tym optymalne wykorzystanie zasobów ochrony zdrowia, którego jednym z elementów ma być przeniesienie „ciężaru” na AOS.

Inwestycja w naukę i innowacje

Prof. Cezary Kępka omawiał obszar inwestycji w naukę i innowacje w ramach NPChUK. Zwrócił uwagę przede wszystkim na oczekiwane rezultaty. Wśród nich jest m.in. wzrost liczby pacjentów z chorobami układu krążenia w badaniach klinicznych wczesnych faz realizowanych w Polsce czy zwiększenie liczy badań klinicznych dla populacji chorych z 7% do 14% względem wszystkich badań klinicznych w danym roku.

Prof. Kępka zwrócił też uwagę na konieczność zaangażowania Centrów Doskonałości Kardiologicznej do działań związanych z wprowadzeniem innowacyjnych procedur i technologii medycznych połączonych z kompleksową opieką kardiologiczną i kardiochirurgiczną nad chorymi. Istotnym elementem realizacji działań związanych z inwestycją w naukę i innowacje ma być dostępność terapii kardiologicznych refundowanych na terenie Unii Europejskiej czy stworzenie jednolitego systemu danych o chorobach serca i układu krążenia w ramach prowadzonych rejestrów medycznych.

Inwestycja w system opieki kardiologicznej

Ostatnim obszarem zajął się Konrad Korbiński – dyrektor Departamentu Opieki Koordynowanej w Ministerstwie Zdrowia. Przede wszystkim poruszył kwestię pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej i płynących z niego wniosków.

Z diagnozy obecnego stanu po pilotażu wynika, że borykamy się z brakiem koordynacji leczenia, nieefektywnym wykorzystaniem zasobów systemu czy niewystarczającym nadzorem nad procesem terapeutycznym.

Wśród oczekiwanych założonych rezultatów było natomiast zwiększenie dostępu pacjentów do koordynowanej opieki kardiologicznej, standaryzacja i poprawa skuteczności leczenia, zwiększenie dostępu pacjentów do rehabilitacji kardiologicznej oraz wprowadzenie systemu monitorowania jakości.

Dyrektor Korbiński określił też kolejne działania w ramach NPChUK. Wśród nich ma być zakończenie pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej, wprowadzenie ustawy o KSK najpóźniej w I kwartale przyszłego roku oraz utworzenie Centrów Doskonałości Kardiologicznej. Przedstawiciel MZ zwrócił też uwagę na konieczność podjęcia współpracy z POZ, która w obecnym kształcie jest niewystarczająca, skutkuje bowiem m.in. uproszczeniem diagnostyki pacjentów kardiologicznych. W ramach kolejnych etapów realizacji działań wymienił również rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów kwalifikacji pacjentów do KSK, rozporządzenie w sprawie wskaźników jakości opieki kardiologicznej, wdrożenie elektronicznej karty opieki kardiologicznej oraz konieczność opracowania kluczowych zaleceń w sprawie opieki kardiologicznej w ramach KSK.

Po wystąpieniu ekspertów odbyła się żywiołowa dyskusja na temat przedstawionych założeń.

Kontakt dla mediów
Anna Miastkowska
rzecznik@ptkardio.pl
M: 796 128 551

Informacja prasowa: pobierz

Npchuk

-------------------------------------------------------

Informacja prasowa
Katowice, 18.09.2024 

Kardiologia dla życia. Od prewencji do interwencji

W dniach 19 – 21 września br. w Katowicach odbędzie się XXVIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, którego rozpoczęcie zainaugurowano konferencją prasową. Eksperci kardiologii oraz przedstawiciel miasta Katowice – współgospodarz Kongresu, opowiedzieli o szczegółach zbliżającego się wydarzenia.

konferencja prasowa

Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbywa się już po raz 28., zrzeszając srodowisko specjalistów szeroko pojętej kardiologii, przedstawicieli administracji publicznej, pacjentów oraz podmioty związane z sektorem ochrony zdrowia.

Tegoroczna edycja największego branżowego wydarzenia jest szczególna z uwagi na jubileusz 70-lecia działalności Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, co odzwierciedlono w bogatym programie Kongresu.

Inauguracja Kongresu PTK

W konferencji prasowej prowadzonej przez prof. Marcina Grabowskiego – rzecznika prasowego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, udział wzięli przedstawiciele PTK oraz Bogumił Sobula – Pierwszy Wiceprezydent Miasta Katowice, które jest współgospodarzem Kongresu i w tym roku piastuje miano Europejskiego Miasta Nauki.

Jak powiedział przedstawiciel władz miasta, - Katowice kolejny raz mają zaszczyt gościć najznamienitszych kardiologów. To bez wątpienia święto kardiologii, ale przede wszystkim święto pacjentów. Sam nie jestem lekarzem, ale kiedyś mogę być pacjentem, dlatego jesteśmy zaszczyceni, że takie wydarzenie wybitnie naukowe odbywa się w Katowicach. Dodatkowo należy wspomnieć, że poza częścią dydaktyczną, odbędzie się również część profilaktyczna w postaci obchodów Światowego Dnia Serca, które w otwartej przestrzeni będzie miało miejsce już 22 września w Katowicach.

Prof. Robert Gil, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zwrócił uwagę na Kongres PTK jako istotny element obchodów 70-lecia działalności Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Prezes PTK przedstawił krótko rys historyczny Towarzystwa, zwracając uwagę na to, że PTK aktywnie współdziała z innymi towarzystwami naukowymi, aby wymieniać się wiedzą na temat najważniejszych kwestii związanych z interdyscyplinarnym leczeniem chorób układu krążenia, co również odzwierciedlono w programie wydarzenia.

O Kongresie

- Około 4000 zarejestrowanych uczestników, 152 sesje naukowe, 2 huby, 17 sal wykładowych przeznaczonych do równoległego prowadzenia wykładów i warsztatów, prawie 500 wykładowców. Niech te spektakularne dane mówią same za siebie – wskazał dr hab. Jacek Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu PTK.

W konferencji prasowej udział wziął również prof. Jacek Legutko, przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresu PTK.

- Bogaty program merytoryczny tegorocznego Kongresu odzwierciedla zarówno 70 lat doświadczeń PTK, jak również wiele miesięcy pracy ekspertów Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), którzy pracowali nad przygotowaniem wydarzenia. Nie zabraknie tematów związanych z diagnostyką i leczeniem przewlekłych schorzeń wieńcowych, które będą bazować na najnowszych wytycznych ESC. Oprócz tego dużo miejsca zaplanowaliśmy na omówienie wytycznych w leczeniu nadciśnienia tętniczego, migotania przedsionków oraz chorobach aorty i naczyń obwodowych. Jednym słowem, nie zabraknie żadnego z kluczowych tematów związanych z najnowszymi wytycznymi w zakresie leczenia chorób serca i układu krążenia – powiedział prof. Legutko.

Zaznaczył również, że hasłem i mottem tegorocznej edycji Kongresu PTK jest „Kardiologia dla życia. Od prewencji do interwencji”, które będą przyświecać wszystkim sesjom podczas Kongresu.

Wsparcie administracji publicznej

Kongres PTK to również okazja do rozmów z przedstawicielami najważniejszych instytucji w państwie i szansa na zderzenie potrzeb środowiska specjalistów oraz pacjentów z możliwościami instytucji tworzących i finansujących system ochrony zdrowia w Polsce. Podczas Kongresu odbędzie się sesja systemowa z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji czy Agencji Badań Medycznych. Oprócz tego, drugiego dnia Kongresu odbędzie się otwarte posiedzenie Rady ds. Kardiologii na temat planowanych zmian w Krajowej Sieci Kardiologicznej, w którym udział weźmie Izabela Leszczyna – Minister Zdrowia.

Nie zapominamy o najważniejszym

Zarząd Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego –nie zapomina o bieżącej sytuacji w kraju związanej z powodzią, dlatego członkowie komórki zarządczej decydowali o przekazaniu kwoty 50 tys. złotych na wsparcie akcji humanitarnej skierowanej do najbardziej poszkodowanych w wyniku powodzi oraz zachęcanie wszystkich uczestników Kongresu do indywidualnej pomocy.

Kontakt dla mediów
Anna Miastkowska
rzecznik@ptkardio.pl
M: 796 128 551

konferencja prasowa konferencja prasowa

 

 

 

****
O Polskim Towarzystwie Kardiologicznym:
 Polskie Towarzystwo Kardiologiczne to wiodące, jedno z największych medycznych towarzystw naukowych w Polsce, które zrzesza ponad 5500 specjalistów kardiologii i dziedzin pokrewnych. Celem PTK jest wspieranie rozwoju kardiologii, promocja zdrowia sercowo-naczyniowego oraz doskonalenie praktyki klinicznej i edukacji w dziedzinie kardiologii. PTK aktywnie współpracuje z międzynarodowymi organizacjami kardiologicznymi i angażuje się w liczne projekty badawcze i edukacyjne.

Informacja prasowa: pobierz

-------------------------------------------------------

Informacja prasowa
Warszawa, 06.09.2024

Święto polskiej kardiologii już wkrótce w Katowicach!

Wybitni eksperci, sesje dydatyczne i warsztatowe na temat praktycznych rozwiązań i najnowszych osiągnięć w dziedzinie kardiologii, szereg wydarzeń towarzyszących – największe wydarzenie w branży kardiologicznej już w dniach 19-21 września w Katowicach! Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) po raz 28. przyciągnie największe sławy polskiej i światowej kardiologii.

 Program Kongresu

 „Kardiologia dla życia. Od prewencji do interwencji” to hasło, które przyświeca tegorocznej edycji Kongresu. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami i badaniami w dziedzinie kardiologii, wytycznymi PTK oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także wziąć udział w licznych sesjach tematycznych, warsztatach i panelach dyskusyjnych. Program obejmuje 130 sesji różnego rodzaju, prowadzonych przez czołowych ekspertów, którzy przedstawią innowacyjne metody prewencji, diagnostyki oraz leczenia, najnowsze wyniki badań klinicznych oraz omówią wyzwania stojące przed współczesną kardiologią oraz specjalizacjami ściśle z nią powiązanymi.

- XXVIII Międzynarodowy Kongres PTK w tym roku ma znaczenie szczególnie, ponieważ Towarzystwo obchodzi jubileusz 70-lecia działalności, a Kongres jest świetną okazją do tego, aby rocznicę jednego największych medycznych towarzystw naukowych w Polsce świętować w gronie kilku tysięcy osób związanych z kardiologią. To będzie dla nas wszystkich niepowtarzalna okazja, aby zapoznać się z najnowszymi badaniami, innowacyjnymi terapiami oraz wymienić się doświadczeniami z kolegami i koleżankami nie tylko z Polski, ale ze świata – podkreśla prof. dr hab. n. med. Robert Gil, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

 Kluczowe tematy

Wśród kluczowych tematów tegorocznego Kongresu znajdują się innowacje w diagnostyce oraz terapii chorób sercowo – naczyniowych, w tym omówienie najnowszych technologii i metod wykrywania i leczenia. Jednym z tematów przewodnich jest również prewencja chorób sercowo – naczyniowych, jak i omówienie największych osiągnięć w konkretnych przypadkach klinicznych. Nie zabraknie dyskusji na temat wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego m.in. w zakresie migotania przedsionków czy obrazowania serca.

 - Organizacja wydarzenia na taką skalę to ogromne przedsięwzięcie, wymagające wiele wysiłku i zaangażowania wielu stron. Największą wagę jednak przykładamy do tego, aby kilku tysiącom uczestników przekazać w sposób jak najbardziej przystępny najnowszą wiedzę, ze szczególnym uwzględnieniem wytycznych  oraz aspektów praktycznych. Kongres PTK to nie tylko okazja do podzielenia się najnowszymi osiągnięciami naukowymi, ale także przestrzeń do twórczej dyskusji oraz budowania wartościowych relacji zawodowych. W tym roku przygotowaliśmy program, który odzwierciedla dynamikę rozwoju naszej dziedziny – od nowatorskich metod diagnostycznych, przez nowoczesne terapie, po interdyscyplinarne podejście do pacjenta – dodaje dr hab. n. med. Jacek Kowalczyk, Przewodniczący Komitetut Organizacyjnego Kongresu.

 Znaczenie Kongresu dla rozwoju Kardiologii

 XXVIII Międzynarodowy Kongres PTK to nie tylko okazja do zdobycia wiedzy i wymiany doświadczeń, ale także platforma do nawiązywania międzynarodowej współpracy w zakresie badań i praktyki związanej z chorobami sercowo - naczyniowymi. Wydarzenie to odgrywa kluczową rolę w promowaniu postępu naukowego oraz podnoszeniu standardów leczenia w Polsce i na świecie.

Rejestracja i Informacje Prasowe

 Rejestracja na Kongres jest otwarta. Wszystkie szczegóły dotyczące programu, prelegentów oraz możliwości uczestnictwa można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia https://kongres2024.ptkardio.pl

Współorganizatorem XXVIII Międzynarodowego Kongresu PTK jest Miasto Katowice, które w tym roku pełni rolę Europejskiego Miasta Nauki. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską, a tegoroczny XXVIII Międzynarodowy Kongres PTK znakomicie wpisuje się w tę rolę i wzbogaca program obchodów tego wyjątkowego święta nauki.

Kontakt dla mediów
Anna Miastkowska
rzecznik@ptkardio.pl
M: 796 128 551

 

****
O Polskim Towarzystwie Kardiologicznym:
 Polskie Towarzystwo Kardiologiczne to wiodące, jedno z największych medycznych towarzystw naukowych w Polsce, które zrzesza ponad 5500 specjalistów kardiologii i dziedzin pokrewnych. Celem PTK jest wspieranie rozwoju kardiologii, promocja zdrowia sercowo-naczyniowego oraz doskonalenie praktyki klinicznej i edukacji w dziedzinie kardiologii. PTK aktywnie współpracuje z międzynarodowymi organizacjami kardiologicznymi i angażuje się w liczne projekty badawcze i edukacyjne.

Informacja prasowa: pobierz

 

← Powrót do strony głównej